Парацетамол як знеболююче: показання, інструкція по застосуванню

Є препарати, які використовують як ліки з домашньої аптечки. Вони ефективні в терапії деяких захворювань, продаються в аптеках без рецепта. Одне з таких лікарських засобів – парацетамол. Як знеболювальний і жарознижувальний його застосовують вже не один десяток років.

Ліки-помічник

Біль – це ознака певних проблем, які відчуває організм. У більшості випадків люди приймають знеболюючі препарати, знімаючи цей неприємний симптом. Вони вважають, що причина болю незначна і не вимагає негайного звернення до фахівця.

Парацетамол є знеболюючим засобом, використовуваним в домашніх умовах, часто без призначення фахівця. Втім, це ліки має досить тривалу практику застосування в терапії широкого спектру захворювань або станів.

Які форми випуску препарату?

Парацетамол як знеболювальний та жарознижувальний використовується в терапії захворювань дорослих і дітей. Це дозволяють робити як властивості самого ліки, так і його форми випуску: таблетки, ректальні свічки, сироп, суспензія.

Парацетамол діє як знеболювальний засіб для усунення симптомів багатьох захворювань. Дорослі в більшості випадків воліють приймати таблетки. Ця лікарська форма містить 500 мг активного компонента – парацетамолу, а також допоміжні речовини, що відіграють формоутворюючу роль. Для дорослих випускаються і капсули, що містять в собі 325 мг парацетамолу.

Ректальні свічки використовують у педіатрії або у лікуванні пацієнтів, не здатних приймати препарат перорально. Супозиторії різні за розміром – 0,08, або 0,33 0,17 р. Вони вибираються за віком дитини, так як відрізняються не тільки розміром, але і кількістю активного компонента, вміст якого може становити від 50 до 500 мг в одній одиниці.

Для дітей фармацевтичні компанії випускають парацетамол у вигляді сиропу або суспензії. Ці ліки мають не тільки рідку фактуру, але і приємний фруктовий смак і аромат. В 5 мл сиропу, і суспензії міститься 120 мг активної речовини.

Що працює в ліках?

Практично всі дорослі люди знають, що препарат “Парацетамол” знеболює головний біль, зубний біль під час простудних захворювань, а також знижує температуру. Що ж працює в лікарських засобах, об’єднаних однією назвою? Лікарська речовина парацетамол належить до фармакологічної групи анилидов – органічних сполук на основі ароматичних амінів. Саме аналізоване речовина являє собою кристалічний порошок, який не можна розчинити у воді, але можна – в спирті. Його природний колір білий, може мати легкий відтінок жовтого або рожевого, що добре помітно на таблетованій формі.

Як працює активний компонент?

Провізори в аптеках часто чують питання: “чи Можна пити парацетамол як знеболювальне?” Відповідь, безсумнівно, позитивний, але причину болю повинен встановити спеціаліст і тільки потім порекомендувати ті або інші лікарські засоби.

Аналізоване речовина, потрапляючи в організм людини, працює як анальгетик та антипіретик, впливаючи на вироблення простагландинів – пригнічуючи її, а також зменшує збудливість центру терморегуляції гіпоталамуса. Простагландини – фізіологічні активні речовини, що виробляються в організмі людини, сенсибілізуючі ноціцептівние рецептори до медіаторів болю – гістаміну та брадикинину. Парацетамол ж пригнічує продукування простагландинів, а значить, і зменшує больовий поріг. Також це лікарська речовина впливає на гіпоталамус, однією з функцій якого є терморегуляція організму. Парацетамол зменшує активність центру, що здійснює цю важливу функцію, в наслідок чого температура тіла знижується.

Дивіться також:  "Мільгамма" - розчин для ін'єкцій: показання, інструкція по застосуванню, аналоги

Основна область роботи парацетамолу – центральна нервова система, в яку входять центри болю і терморегуляції.

Шлях ліки в організмі людини

Як приймати парацетамол як знеболювальний або жарознижуючий засіб, розповідає інструкція по застосуванню, вкладається виробником в упаковку препарату. А ось фармакокінетика в будь-якому випадку буде однакова. Потрапляючи в шлунково-кишковий тракт парацетамол активно всмоктується в системний кровотік, досягаючи максимальної концентрації через 0,5-2 години. З білками плазми крові він зв’язується на 15 %. Період напіввиведення з плазми становить близько 2-4 годин. Процеси метаболізму парацетамолу проходять в основному у печінці, де практично 80 % активної речовини вступає в реакцію з глюкуроновою кислотою і сульфатами, утворюючи при цьому неактивні метаболіти – глюкуронід і сульфат парацетамолу.

Гидроксилированию піддається 17 % парацетамолу, при цьому утворюється 8 активних метаболітів, які в свою чергу кон’югують з глутатионом і утворюють при тому неактивні метаболіти. Якщо для процесів метаболізму недостатньо глутатіону ці метаболіти можуть блокувати ферментні системи гепатоцитів, ніж викличуть їх некроз.

У процесах метаболізму активної речовини бере участь і ізофермент CYP2E1. метаболіти парацетамолу виводяться в основному нирками.

Коли застосовується препарат?

Парацетамол в якості знеболюючих ліків застосовується у багатьох випадках, якщо випробовуване біль слабкої або помірної інтенсивності. Найчастіше ліки з домашньої аптеки препарати з цим компонентом приймаються при зубному болі, головний, альгодисменореї, міалгії, невралгії, болях у спині, мігрень. При простудних захворюваннях і пропасниці ці препарати є найбільш затребуваними.

Застосовується парацетамол і як знеболююче при болях у суглобах, хоча його ефективність у цих випадках мало доведена. Як протизапальний засіб цей препарат використовується лише в комплексній терапії захворювання, чинить незначну дію на мікроорганізми.

Препарат відпускається з аптечної мережі без рецепта лікаря, але приймати його не за призначенням, не дотримуючись рекомендацій виробника ліки, суворо заборонено.

Як використовується лікарський засіб?

Фармацевтичні форми препаратів під досліджуваним назвою дозволяють використовувати їх у лікуванні людей різного віку і особливостей здоров’я. Так, багато батьки малюків задаються питанням: “чи Можна використовувати “Парацетамол” як знеболювальний та жарознижувальний?” Відповідь на нього дали виробники ліків. Адже навіть для немовлят, починаючи з 3 місяців, випускаються свічки ректальні з цим активним компонентом.

Дозування даної лікарської форми залежить від віку та маси тіла маленького пацієнта. Так, найменша форма препарату в 0,08 г використовується в лікуванні малюків від 3 до 12 місяців. Супозиторії масою 0,17 г призначаються дітям від 1 року до 6 років. Дітям, починаючи з 7-річного віку і до 12 років, рекомендовані свічки в 0,33 р. Більш страшим пацієнтам лікарі призначають супозиторії у дорослому дозуванні, що містять 500 мг активного компонента. Ректальні свічки ставляться хворому після спорожнення кишечника. Їх не рекомендується використовувати більше 4 разів за добу.

Дивіться також:  "Смекта": термін придатності, інструкція із застосування, форма випуску

Сироп і суспензія “Парацетамол” застосовують в педіатрії для дітей з 1 місяця життя. Самим маленьким пацієнтам, а також якщо дитина страждає від харчової алергії, краще застосовувати суспензію, так як вона містить меншу кількість цукру порівняно з сиропом. Обидві форми лікарського засобу дозують однаково:

  • від 3 (за рекомендацією спеціаліста від 1 місяця до 1 року малюкові дають 0,5-1 чайну ложку препарату;
  • від 1 року до 6 років дитина приймає 1-2 чайні ложки ліки;
  • з 6 до 12 років разова доза становитиме 2-4 чайні ложки препарату.

І суспензію, і сироп дитині слід давати не більше 4 разів за добу, намагаючись, щоб перерва між прийомом препарату становив не менше 4 годин. Фахівець допоможе перерахувати дозування препарату відповідно до маси тіла дитини, адже виробниками рекомендується не перевищувати норму в 60 мг активного компоненту на 1 кілограм маси тіла пацієнта за 1 добу. Найкраще давати дитині сироп або суспензію через 2-3 години після їжі, тоді активний компонент працює ефективніше і швидше.

Звична для дорослих пацієнтів таблетована форма парацетамолу в своєму складі містить 500 мг активного компонента, хоча в аптеках можна придбати ліки і в дозуванні 250 або 120 мг – для дітей. Таблетки приймають за 1 або 2 штуки на прийом, не допускаючи перевищення дози до 4 г активної речовини за добу для дорослого пацієнта. Таблетку можна подрібнити в порошок або ж розділити навпіл за наявною ризик.

Слід пам’ятати, що парацетамол – разове лікарський засіб, приймати його курсом не варто. Біль – ознака певних проблем зі здоров’ям, вона вимагає звернення до лікаря та адекватної діагностики, адже приймаючи знеболюючі препарати тривалий час, можна упустити можливість якісної терапії і позбавлення від хвороби.

Особливості застосування

Парацетамол як знеболюючий препарат користується заслуженою популярністю вже не один десяток років. Воно вважається досить нешкідливим, але насправді приймати даний препарат без консультації з фахівцем не варто. Препарат у деяких випадках рекомендується до застосування дітям з 3 місяців, хоча вкрай рідко він може бути призначений і місячному малюку. Обмежень для застосування вагітним і годуючим жінкам одноразово і в рекомендованих дозах немає, хоча речовина проникає через гематоенцефалічний бар’єр. Прийом парацетамолу не можна поєднувати з прийомом алкогольних напоїв, оскільки це різко збільшує його гепатотоксична дія.

Чи є протипоказання?

Парацетамол як знеболююче при болях у суглобах, головний або менструальної болю використовується дуже часто, адже він вважає ліками домашньої аптечки. Але застосування препарату повинно бути рекомендовано лікарем. Адже як і всі інші ліки парацетамол має свої протипоказання до застосування:

  • алкоголізм;
  • виражена анемія;
  • гіперчутливість до будь-яких компонентів певної лікарської форми;
  • вроджена гіпербілірубінемія;
  • дефіцит ферменту Г6ФД, бере участь у роботі клітин;
  • захворювання крові;
  • захворювання нирок, прогресуюче;
  • кровотеча шлунково-кишкова;
  • лейкопенія;
  • патології печінки і нирок у важких формах;
  • поєднання бронхіальної астми, рецидивуючого поліпозу носа та навколоносових пазух, і непереносимості ацетилсаліцилової кислоти або інших нестероїдних протизапальних препаратів;
  • ерозивно-виразкові ураження шлунково-кишкового тракту і дванадцятипалої кишки.
Дивіться також:  Розчин "Ротокан": склад, інструкція із застосування, відгуки

Препарат не можна приймати тим, хто недавно переніс аортокоронарне шунтування. Також його не слід приймати людям, що мають підтверджену гіпокаліємію. Новонародженим дітям до 1 місяця парацетамол не призначається.

Думка фахівців про препарат

Препарат “Парацетамол” як знеболювальний та жарознижувальний засіб вже кілька десятиліть використовується в медичній практиці. А це говорить саме за себе – фахівці вважають його ефективним у вирішенні проблеми болю слабкої та помірної інтенсивності, а також зниженні температури тіла при деяких захворюваннях.

Лікарі рекомендують приймати препарат тільки в зазначеному дозуванні, не порушуючи тривалості застосування та враховуючи наявні протипоказання у кожного хворого. Гепатотоксична дія парацетамолу змушує враховувати анамнез пацієнта, наявність захворювань печінки і нирок, а також змушує відмовитися від вживання алкоголю при прийомі парацетамолу.

Фахівці призначають цей препарат у певній лікарській формі для кожної вікової групи, адже фармацевтична промисловість випускає кілька видів лікарських, що враховують особливості організму або стану здоров’я багатьох пацієнтів.

Відгуки пацієнтів

Багато покупців в аптеках запитують про те, чи можна приймати “Парацетамол” як знеболююче в певних ситуаціях, і відгуки простих людей говорять про те, що даний лікарський засіб досить ефективно, щоб знімати зубний біль, біль у м’язах, головний біль або менструальна нездужання. На думку багатьох пацієнтів, парацетамол – хороший засіб для усунення простудної лихоманки у дітей та дорослих. Багато відзначають широкий вибір лікарської форми препаратів під досліджуваним назвою, щоб враховувати вікові особливості пацієнта. До того ж препарат продається в аптеках без рецепту від лікаря, а його ціна робить ліки доступними всім верствам населення.

Як купити і зберігати ліки?

Одне із затребуваних ліків домашньої аптечки – парацетамол. Знеболювальний засіб допомагає справлятися з багатьма видами хворобливих відчуттів. Купити його можна в будь-якій аптеці на вимогу, не пред’являючи провізору рецепт від лікаря. Препарат доступний по своїй вартості. Так, 20 таблеток 500 мг коштують менше 20 рублів. Суспензію або сироп можна придбати за ціною від 65 рублів за 1 флакон, а супозиторії ректальні продаються по 40-50 рублів за упаковку 10 штук. Зберігають препарати при кімнатній температурі, не допускаючи впливу сонячного світла.

Вже досить багато років використовується препарат “Парацетамол” як знеболюючий засіб. Він ефективно усуває біль, знижує температуру тіла. Але слід пам’ятати, що це лише симптоми захворювання, які і усуває препарат. Саму ж хвороба парацетамол не лікує. А значить, симптоми будуть повторюватися і посилюватися, якщо не звернутися за кваліфікованою медичною допомогою. Це небезпечно для здоров’я.